Nisan - Mayıs - Haziran 2012 Sayı 7


2012 Koleksiyonu Osmanlı ve Arap Mimarisinin Esintilerini Taşıyor !

Sofaline Mobilya 2012 Ottoman Koleksiyonu'da Osmanlı ve Arap mimarisinin esintileri hemen hemen bütün Sofaline tasarımlarına yansıyor. Koleksiyonda her ürün grubu farklı bir isimler adlanrılırken Osmanlı Devleti'ne damgasını vuran kadınlardan ilham alındı.

Sofaline Mobilya 2012 Ottoman Koleksiyonu Osmanlı'nın Ortaçağ'dan günümüze değin zengin mimarisiyle firmanın kendine has oryantal mimari anlayışı harmanlanarak bambaşka bir çizgi ile hazırlandı. Osmanlı ve Arap mimarisinin esintileri hemen hemen bambaşka bir çizgi ile hazırlandı . Osmanlı ve Arap mimarisinin esintileri hemen hemen bütün Sofaline tasarımlarına yansıyor. Koleksiyonu hazırlayan Sofaline Tasarımcısı İç Mimar Berfu Çakır, "O dönemi yansıtmanın kolay bir iş olmadığının farkındayız. O döneme ait çok iyi bir bilgi birikiminin yanı sıra iyi bir gözlemcide olmak gerekir. Aksi bir durum olursa yaptığımız iş bayağılaşır . Biz kullandığımız malzemeyle, yaptığımız oymalarla, işlemelerle, kumaşlarla o dönemi en iyi şekilde sunmak için ekip olarak pür dikkat bu işe odaklandık. Koleksiyonu hazırlarken her şeyiyle olanın dışında ürünler yapmayı hedefledik. Mesela ürünlerin cila çalışmasını yapmadan önce döşemelik kumaşları ve aksesuarları seçip cilayı kumaşa uyarladık. Frapan ve baskın renkleri bir arada kullandığımız zengin bir yelpazeyi sergilemek istedik" diyor. Koleksiyonda yatak odası, yemek odası, koltuk takımı ve TV grubu çalışıldı. Yemek odası gruplarında özellikle konsol yanlarına ağırlık verildi. Ürünlerdekullanılan malzemelerin yanı sıra, ince detaylardaki el işçiliği koleksiyonun en özel yanını oluşturuyor. Koleksiyonda yer alan mobilyaların birçoğunda farklı şekillerde uygulanan oymalar da bulunuyor. Koleksiyonda her ürün grubu farklı şekillerde uygulanan oymalarda bulunuyor. Koleksiyonda her ürün gurubu farklı bir isimle adlandırılırken Osmanlı Devletin'ne damgasını vuran kadınlardan ilham alındı. Örneğin Hürrem adı verilen modelin ayaklarında bu güçlü kadının gözleri ve saçları betimlendi.

SOFALİNE, STANDIYLA YURTDIŞI ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKTİ!

Yaklaşık 20 yıl önce Sahray-ı Cedid'de açtığı mağaza ile sektöre adını yazdıran Sofaline, İMOB 2012'de öne çıkan firmalar arasındaydı. Profesyonel teknik destek ve 3 boyutlu mimari sunum sağlayan tasarım ekibinin uzmanlığında hizmet veren marka en yeni modellerinin fuarda müşterilerinin beğenisine sundu. Sofaline standına gelen konuklar ürünleri büyük bir beğeni ve dikkatle incelerken özellikle yurtdışından gelen misafirler standa büyük ilgi gösterdiler.

SOFALİNE Mobilya Modoko'da...

Türk mobilya sektörünün önde gelen markalarından Sofaline Mobilya, dördüncü mağazasını Ümraniye’de bulunan Modoko’da açtı. 10 Haziran2011 günü, TAV Başkanı Hamdi Akın ve Milli futbolcu Tuncay Şanlı tarafından kurdelası kesilen mağazanın açılışına, çok sayıda davetli katıldı. Avantgarde koleksiyonu ile dikkatleri çekiyor…

20 yıl önce Sahrayıcedid Atatürk Caddesi üzerinde açtığı ilk mağazasıylasektöre adımını atan Sofaline’ın, bugüne kadar ürettiği mobilyalarda önplanda tuttuğu sağlamlık unsuru ile belirgin bir güven oluşturduğu ve ardından açtığı üç farklı mağazası ile avantgarde başta olmak üzere, klasik ve modern tarzda mobilya ürünleri, mutfak & banyo dekorasyonuuygulamaları ve aksesuar çeşitleri ile yer aldığı sektörde belirgin bir çizgiye ulaştığı görülüyor.

Modoko’nun en iddialı mağazalarından…
Sofaline’ın Modoko bünyesinde açtığı mağaza, aynı zamanda merkezin an iddialı dekorasyonuna sahip mağazalarından biri olma özelliğini de taşıyor. Oryantalizm akımının biçimsel içeriğini dış cephesine işleyen markanın yaratıcılarından Harun Karahan; “Önümüzdeki yıllarda Modoko’nun yeni birvizyonla daha fazla gündeme geleceğini düşünüyoruz. Buradakimağazamızın, dekorasyonundan ürünlerine ve hizmet anlayışına kadar herşeyi ile butik bir yer olduğunun vurgulanması adına böyle bir konsept seçtik” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Bakü’de mağazası var…
Geçtiğimiz aylarda aldığı yoğun teklifler üzerine Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de mağaza açan Sofaline, ürünlerini IMOB Fuarı’nda sergilemiş ve en fazla ilgi gören markalardan biri olmuştu. Mobilya üretimi dışında pek çok öenmli markaya dekorasyon hizmeti de veren Sofaline’ın, 2012 yılında ikimağaza daha açması hedefleri arasında bulunuyor.

Sofaline ve Modoko Mağazası hakkında ayrıntılı bilgiler, Kadıköy Life Dergisi Temmuz & Ağustos 2011 sayısı sayfalarında yer alacaktır.

SOFALİNE Mobilya Modoko'da...